Günümüzde sosyal medya reklamları doğru hedef kitleye ulaşmak için en güzel yollardan biridir. Her türde firma yani kurumsal firmalardan butik firmalara kadar, firmalar doğru müşteri kitlesine ulaşmak için sosyal medya reklamlarını tercih ediyor.

En yaygın kullanılan Instagram, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında milyonlarca kullanıcı var. Kullanıcılar birbirinden çeşitli ilgi alanlarına sahip. Bahsettiğimiz ilgi alanları, yaş, cinsiyet ve konum gibi diğer etkenlerle birleştiğinde şirketinizin ürün ve hizmetlerine ihtiyacı olan doğru kitleye ulaşabilirsiniz.

Markalar/şirketler artık sosyal medya mecraları sayesinde kullanıcılarıyla daha kolay iletişim kurabiliyor. Aynı zamanda, hedef kitleye doğru yerde doğru zamanda reklam göstererek daha fazla kazanç sağlayabiliyor. Geleneksel medya reklam yönteminden çok daha ekonomik ve etkili olan sosyal medya reklamcılığı, sizi hedef kitlenize direkt olarak ulaştırır. Ülke, bölge, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, ilgi alanı gibi birçok özelliği genişleterek hedef kitleniz tanımlanır. Bu yüzden hedef kitleniz ile iletişime geçerek yayınlayacağınız bir sosyal medya reklamından dönüş alabilmeniz daha yüksek bir orana sahiptir.

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir?

Ülkemizde en yaygın kullanılan sosyal medya reklam modelleri ve markalara reklam kampanyaları imkânı sağlayan sosyal ağları aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz:

sosyal-medya-danismanligi-2

Facebook Reklamları

Facebook reklamları, marka bilinirliğini artırmak, müşteri sadakatini sağlamak, web sitesi trafiğini arttırmak ve işletme için potansiyel müşteriler oluşturmak gibi nedenlerle kullanılabilecek bir reklam tipidir. Dünyada en fazla aktif aboneye sahip olan sosyal medya platformu Facebook’tur. Farklı sosyal statülerdeki insanların yer aldığı bu platformda, sitenizi öne çıkaracak Facebook reklamları sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Facebook reklamları hizmetimiz ile bütçenizi en iyi ve en doğru biçimde yönetiyoruz. Multi Channel Marketing yöntemleriyle, doğru zaman, doğru kişi ve doğru reklamı göstermek öncelikli hedefimiz. Hedef kitlenizi etkileyecek metinler, görseller ve videolarla oluşturulan Facebook sosyal medya reklamları gösterim/tıklanma başına ücretlendirilir. Bu yüzden diğer e-reklam seçeneklerine oranla biraz daha az maliyetlidir.

Instagram Reklamları

Instagram reklamları, Instagram’da doğru hedef kitlenizi bulmak, marka bilinirliğini artırmak ve dönüşümü sağlamak için kullanılan reklam yöntemidir. Hedef kitle ile birebir ve anında iletişim imkânı sunar. Instagram’ın yaklaşık 500 milyon üye sayısı vardır.

Instagram reklamları hizmetimizde, Instagram reklam modellerinden görsel, video, Carousel ve Story reklam modellerini hedef kitlenize uygun olacak şekilde belirliyoruz. Kapsamlı hedefleme stratejileri ile tüm sosyal medya kanallarında etkileşim sağlayan Instagram sosyal medya reklamları, bütçenizi en efektif şekilde kullanmanızı sağlar. Son olarak Instagram için dijital pazarlamanın görsel medyası diyebiliriz.

sosyal-medya-danismanligi-2

Twitter Reklamları

Twitter reklamları, Twitter’da dil, lokasyon, anahtar kelime ve ilgi alanları gibi farklı yöntemlerle ihtiyaçlarınıza yönelik hedefleme yapabileceğiniz ve birbirinden farklı reklam modelleri sunan reklam yöntemidir.

Hem reklam vermek hem de hedef kitleyle direkt iletişim halinde olmak isteyenler için Twitter reklamları, etkili sosyal medya reklamları arasındadır. Potansiyel ve mevcut müşterilerinizi hashtag’ler aracılığıyla bilgilendirerek, anlık etkileşimler kurabilirsiniz. Facebook ve Instagram reklam seçenekleri kadar etkili olan Twitter’ı doğru kullanarak milyonlarca insanla iletişim halinde olabilirsiniz.

LinkedIn Reklamları

LinkedIn reklamları, profesyonel kişileri ve kurumları hedeflemek için kullanılan reklam yöntemidir. Profesyonellerin iş ve iletişim ağı olan LinkedIn, tüm dünyada sıkça kullanılan bir sosyal platformdur. Yaklaşık 270 milyondan fazla kişi aktif olarak LinkedIn kullanıyor.

LinkedIn reklam hizmetimiz sayesinde, sizi ve ürünlerinizi iş yaşamındaki profesyonellerle tanıştırır. Ana sayfa, profil, mesajlar, arama sonuçları ve grup sayfalarında vereceğiniz sosyal medya reklamları yine hedef kitlenize yönelik olarak hazırlanır. LinkedIn, tıklama başına maliyet ve açık arttırma reklamları olan RTB sistemiyle çalışmaktadır.

Sosyal Medya Reklamları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal medya reklamcılığı, Instagram, Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi platformlarda kısa sürede en fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen bir reklam türüdür.

Sosyal medya reklamları avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Herkese ulaşabilme imkânı sağlar.
  • Geleneksel reklam modellerine göre düşük maliyetlidir.
  • Hızlı dönüşüm imkânı sağlar.
  • İstediğiniz zaman reklamları durdurabilir ve reklamları optimize edebilirsiniz.