Haritalara kayıt olmakla, arama sonuçlarında listelenir ve yükselirsiniz. Günümüzde mobil cihazların birçoğu neredeyse tamamına yakını konum olarak sizin nerede olduğunuzu tespit ederek, size ihtiyaçlarınıza yönelik yönlendirmelerde bulunur. Harita navigasyon ve lokasyon servislerine kayıt olmanız ile birlikte, mobil cihazlardan arandığınızda   çevrenizde bulunan ve sizi arayan kullanıcılara işletmenizi gösterir.

Harita Kayıt hizmeti, firmaların haritalar üzerinde yer almaları için yapılan bir çalışmadır. Günümüzde navigasyon kullanımının artması ve kullanıcıları her aramayı internet üzerinden artmasıyla firmaların harita aramalarında ön plana çıkmasının değeri daha da artmıştır. Özellikler Google ve Yandex arama motorlarının yerel arama sonuçlarını ön planda tutması haritalara başvuruyu arttırmıştır. Firmanızın Google ve Yandex haritalarında başvuru yapılmış olması, bölgesel aramada ön planda çıkarak marka bilinirliğiniz ve sitenize ziyaretin artmasına neden olacaktır.

Arama motorlarının hayatımızı ne derece kolaylaştırdığı aşikar. Özellikle ihtiyaçlarımızı artık öncelikli olarak Google, Yandex, vb. arama motorlarına aratıyoruz. Bu doğrultuda söz konusu servislerde hizmet kalitelerini geliştirmek için, bize özel, daha pratik ve ihtiyacımızı daha hızlı karşılayabilecek sonuçlar üretmekle meşguller. Harita servisleri işte tamda bu noktada, kullanıcıları için konum bazlı, özelleştirilmiş hizmetlerini devreye soktular. Kullanıcı, bilgisayarından yada mobil cihazından bir arama gerçekleştirdiğinde, ilgili servis kullanıcının konumunu tespit ederek ona aradığı konu ile ilgili, en yakın konumda bulunan haritalara kayıtlı işletmeyi öncelikli olarak gösteriyor.

Böylelikle kullanıcı öncelikli olarak yaşadığı semtin veya şehrin dışında değil, kendisine en yakında konumdaki, daha ulaşılabilir bir işletme ile etkileşime geçiyor ve ihtiyacını daha kolay bir şekilde karşılayabiliyor. Öte yandan konuyu iş yeri sahipleri açısından ele aldığımızda; İş yerinizin haritalara kaydedilmesi ile birlikte mahallenizde, semtinizde veya şehrinizde sizin işiniz ile ilişkili, sizin faaliyetleriniz ile eşleşen anahtar kelimeler ile bir arama gerçekleştirildiğinde, işletmeniz arama sonuçlarında (kullanıcının konumuna göre) ön planda yer alır. Böylelikle çevrenizde bulunan ve sizin faaliyetleriniz ile ilgili arama gerçekleştirilen potansiyel müşterilere ulaşırsınız.

Harita kayıt işlemleri Türkiye’de kullanılan Google ve Yandex arama motorlarına göre değişmektedir. Doğru harita başvurusu ve optimizasyonun rakipleriniz bir adım önünde olmanıza yardımcı olacaktır. Harita kayıt hizmetimiz ile müşterileriniz Google Haritalar, Google My Business, Yandex Haritalar, Navigasyon Cihazları, Cep Telefonu ve Harita kayıt servislerinden sizlere ulaşabilecekler.

sosyal-medya-danismanligi-2

Google Haritalarda Yer Kaydetme

Google haritalara kayıt olmanızla, arama sonuçlarında listelenir ve yükselirsiniz. Günümüzde mobil cihazların birçoğu neredeyse tamamına yakını konum olarak sizin nerede olduğunuzu tespit ederek, size ihtiyaçlarınıza yönelik yönlendirmelerde bulunur. Google navigasyon ve lokasyon servislerine kayıt olmanız ile birlikte, mobil cihazlardan arandığınızda bu hizmet devreye girerek çevrenizde bulunan ve sizi arayan kullanıcılara işletmenizi öncelikli olarak gösterir.

Google Rehber Servisi

Google Firma Kaydı ile Google Rehber Servisi, web siteniz olsun veya olmasın, işletmenize veya mekanınıza ait bir Google+ sayfası oluşturabilirsiniz. Bu sayfa aracılığı ile ürün veya hizmetleriniz ile ilgili paylaşımlarda bulunabilir, tüm iletişim bilgilerinizi yayınlayabilir ve işletmeniz ile kullanıcıların sizinle alakalı yorum yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Google Earth Kaydı

Google Maps yani Google Haritalar online olarak harita hizmetini sağlarken, Google Earth ise offline yani internet bağlantısı olmadan da size hizmet sunmaktadır. Google haritaya mekan ekleme ile birlikte işletme bilgileriniz aynı zamanda Google Earth üzerinde de görüntülenecektir.

Yandex Haritalara Adres Ekleme

Yandex firma kaydı ile, yine Dünya’nın ikinci büyük arama motoru olarak adlandırabileceğimiz Yandex Haritalar Servisinde de listelenirsiniz. Kullanım oranı ve istatistikleri günden güne artan Yandex, Türkiye pazarına yapmış olduğu yatırımla birlikte özellikle Türkiye’deki kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Yandex haritalarda çıkmak sektörünüzdeki rakiplerinizle aranızda ciddi bir fark oluşturur.

Yandex Haritalı Sonuç

Yandex rehbere kayıt ile birlikte işletmeniz bilgisayar üzerinden olduğu gibi Yandex’in mobil uygulamaları üzerinden de arama yapılan sonuçlarda lokasyon olarak listelenir. Örneğin; Firmanız bir “kombi servisi” ve Yandex maps’e kayıt olmuş olduğunuzu varsayalım. Mahallenizdeki kombisi bozulan potansiyel müşterinizin Yandex Arama Motoru’na kombi servisi yazması yeterli olacaktır. Harita üzerinde siz işaretli olacaksınız.

sosyal-medya-danismanligi-2

Yandex Navigasyon

Yandex navigasyon kaydı işlemi Yandex haritalara kaydınız ile birlikte gerçekleşir. Böylelikle gerek bir diğer hizmetimiz olan navigasyon cihazlarına kayıt işlemi ile navigasyon cihazlarında görüntülenir. Ayrıca Yandex navigasyon uygulamasını kullanan kullanıcılar tarafından arandığınızda görüntülenirsiniz. Yandex navigasyon uygulaması ile ilgili tanıtım videosunu yan tarafta izleyebilirsiniz.

sosyal-medya-danismanligi-2

Apple Haritalara Yer Kaydetme

Apple haritalara kayıt olmanız durumunda, Apple haritalar uygulaması aracılığı ile yapılan arama sonuçlarında listelenir ve sıralamalar da yükselirsiniz. Mevcutta kullanmış olduğumuz mobil cihazlar ve bilgisayarlar, konum hizmetinin aktif olması durumunda bizim tam olarak nerede bulunduğumuzu tespit eder. Böylelikle arama motorları veya harita servisleri üzerinden ihtiyaçlarımıza yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz aramalarda ihtiyaçlarımıza özel sonuçlar üretir. Apple haritalarına kayıt olmanızla beraber iPhone, iPad ve diğer iOS tabanlı cihazlarda bulunan haritalar uygulaması üzerinden bir arama gerçekleştirildiğinde, bu hizmet devreye girerek mahallenizde, semtinizde yani kısacası çevrenizde bulunan kullanıcılara sizin işletmenizi öncelikli olarak gösterir.

Apple Haritaların Diğer Haritalardan Farkı

Temel anlamda mobil işletim sistemlerini Android ve iOS olarak tanımlayabiliriz. Pek tabi iOS işletim sistemli mobil cihazlarda Google Haritalar, Yandex Navigasyon uygulamaları kullanılabilse de Apple kendi harita alt yapısını kendi “Haritalar” uygulaması için geliştirmekte ve güncellemektedir. Apple haritalarına firma kaydı ile iş yeriniz arama sonuçlarında en doğru şekilde görüntülenerek, müşterilerinizin adresinize kolayca ulaşacakları rotalar planlanır.