Müşterilerinizin size farklı yollardan ulaşabilmelerini sağlamak için haritaları kullanmanız gerekir. Harita kaydı ile arama motoru sonuçlarında listelenir. Ayrıca aratma sonuçlarında yükselirsiniz.

Günümüzde mobil cihazların neredeyse tamamına yakını konum olarak sizin nerede olduğunuzu tespit ederek, müşterilerinize ihtiyaçlarınıza yönelik yönlendirmelerde bulunur. Harita navigasyon ve lokasyon servisleri kaydı ile mobil cihazlardan arandığınızda, çevrenizde bulunan ve sizi arayan kullanıcılara işletmeniz gösterilir.

Harita kayıt hizmetimiz firmaların haritalarda gösterilmesi için yapılır. Günümüzde navigasyon kullanımının artması ve kullanıcıları her aramayı internet üzerinden yapmasıyla firmaların harita aramalarında ön plana çıkmasının değeri daha da artmıştır. Özellikle Google ve Yandex arama motorlarının yerel arama sonuçlarını ön planda tutması haritalara başvuruyu arttırmıştır. Firmanızın Google ve Yandex haritalarında başvuru yapılmış olması, bölgesel aramada ön planda çıkarak marka bilinirliğiniz ve sitenize ziyaretin artmasına yardımcı olur.

Kullanıcı öncelikli olarak yaşadığı semtin veya şehrin dışında değil, kendisine en yakında konumdaki, daha ulaşılabilir bir işletme ile etkileşime geçer. Diğer taraftan konuyu iş yeri sahipleri açısından ele aldığımızda iş yerinizin haritalara kaydedilmesi ile mahallenizde, semtinizde veya şehrinizde sizin işiniz ile ilişkili, sizin faaliyetleriniz ile eşleşen anahtar kelimeler ile bir arama gerçekleştirildiğinde, işletmeniz arama sonuçlarında (kullanıcının konumuna göre) ön planda yer alır. Böylece çevrenizde bulunan ve işletmenizin hizmetlerini ile ilgili arama gerçekleştirilen potansiyel müşterilere ulaşırsınız.

Harita kayıt işlemleri Türkiye’de kullanılan Google ve Yandex arama motorlarına göre değişir. Doğru harita başvurusu ve optimizasyonu sayesinde rakipleriniz bir adım önünde olabilirsiniz. Harita kayıt hizmetimiz ile müşterileriniz Google Haritalar, Google My Business, Yandex Haritalar, Navigasyon Cihazları, Cep Telefonu ve Harita kayıt servislerinden sizlere ulaşabilecekler.

sosyal-medya-danismanligi-2

Google Haritalarda Yer Kaydetme

Google harita kaydı sayesinde Google’da arama sonuçlarında listelenir ve üst sırada gözükürsünüz. Google Harita kaydı ile müşterileriniz size kolayca ulaşabilir. İyi optimize edilmiş bir Google Business kaydı, müşterilerinize sizin hakkınızda çok fazla bilgi verir.

İşletmenize ait harita kaydını oluşturup adres bilgisini ekliyoruz ve akabinde yapılması gereken optimizasyonları tamamlıyoruz.

Google Rehber Servisi

Google firma kaydı ile Google Rehber Servisi’nden yararlanabilirsiniz. Google Rehber Servisi’nden yararlanmak için web siteniz olmasına gerek yoktur. Bu sayfa sayesinde ürün veya hizmetleriniz ile ilgili paylaşımlar yapabilir, tüm iletişim bilgilerinizi yayınlayabilir ve işletmeniz ile kullanıcıların sizinle alakalı yorum yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Google Earth Kaydı

Google Maps online olarak harita hizmeti sağlarken, Google Earth ise internet bağlantısı olmadan da size hizmet sunar. Google Haritalara işletmenizi eklemeniz durumunda bilgileriniz aynı zamanda Google Earth üzerinde de görüntülenir.

Yandex Haritalara Adres Ekleme

Dünya’nın ikinci büyük arama motoru olarak adlandırabileceğimiz Yandex için de haritalar servisi vardır. Yandex Haritalara işletmenizin adresini eklerseniz aratma sonuçlarında listelenirsiniz. Kullanım oranı ve istatistikleri günden güne artan Yandex, Türkiye pazarına yapmış olduğu yatırımla birlikte özellikle Türkiye’deki çoğu kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Yandex haritalarda yer almak sektörünüzdeki rakiplerinizle aranızda ciddi bir fark oluşturur.

Yandex Haritalı Sonuç

Yandex rehber kaydı işletmeniz bilgisayar üzerinden olduğu gibi Yandex’in mobil uygulamaları üzerinden de arama yapılan sonuçlarda lokasyon olarak listelenir. Örneğin, işletmeniz halı yıkama servisi vermiyor ve Yandex Maps’e kaydolmuş olduğunuzu varsayalım. Civardaki halı yıkama ihtiyacı olan potansiyel müşterinizin Yandex Arama Motoru’na halı yıkama yazması yeterli olabilir. Harita üzerinde sizin çıkma ihtimaliniz daha yüksek olur.

sosyal-medya-danismanligi-2

Yandex Navigasyon

Yandex navigasyon kaydı işlemi Yandex haritalara kaydı sayesinde gerçekleşir. Bu sayede navigasyon cihazlarına kayıt işlemi ile navigasyon cihazlarında görüntülenir. Ayrıca Yandex navigasyon uygulamasını kullanan kullanıcılar tarafından arandığınızda görüntülenirsiniz.

sosyal-medya-danismanligi-2

Apple Haritalara Yer Kaydetme

Apple harita kaydı, Apple haritalar uygulaması aracılığı ile yapılır ve arama sonuçlarında işletmenizin listelenmesini sağlar. Apple Haritalara doğru bir şekilde yer eklenmeniz sayesinde işletmeniz daha görünür hale gelir.

Mevcutta kullanmış olduğumuz mobil cihazlar ve bilgisayarlar, konum hizmetinin aktif olması durumunda bizim tam olarak nerede bulunduğumuzu tespit eder. Böylelikle arama motorları veya harita servisleri üzerinden ihtiyaçlarımıza yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz aramalarda ihtiyaçlarımıza özel sonuçlar üretir. Apple Maps’e işletme kaydı yapmanız durumunda iPhone, iPad ve diğer iOS tabanlı cihazlarda bulunan haritalar uygulaması üzerinden bir arama gerçekleştirildiğinde, işletmeniz ile alakalı yakın civarda yapılan aratmalarda üst sıralarda yer alıp potansiyel müşterileri yakalayabilirsiniz.

Apple Haritaların Diğer Haritalardan Farkı

Genellikle mobil işletim sistemlerini Android ve iOS olarak tanımlayabiliriz. iOS işletim sistemli mobil cihazlarda Google Haritalar, Yandex Navigasyon uygulamaları kullanılabilse de Apple kendi harita alt yapısını vardır ve sürekli güncellemektedir. Apple haritalarına firma kaydı ile iş yeriniz arama sonuçlarında en doğru şekilde görüntülenerek, müşterilerinizin adresinize kolayca ulaşacakları rotalar planlanır.